40 Under Forty

Kankakee County 40 Under Forty was created to identify people under the age of 40 throughout Kankakee County who excel at their profession, give back to our community and are passionate about Kankakee County.

2016 Winners

  • Jacob Emerson - Manteno CUSD No. 5
  • Marcos Alberto Barajas Salazar - Hippocrates Medical Clinic, Inc.
  • James Hanley - Village of Manteno
  • Josh Stauffenberg - HomeStar Insurance Services
  • Jorell S. Glass - Prestige Barbershop
  • Brittaney Beck - BTPD-Exploration Station…a childrens museum
  • Dr. T. Craig Karvala - Koehler Chiropractic sports and Spinal Rehab
  • Mark Kaner - HomeStar Bank
  • Jesse Arseneau - Arseneau Media Productions, Inc.
  • Shannon Swilley - Bourbonnais Upper Grade Center
  • Matthew Hemenover - Hemenover Construction Co. & Counterfitters Custom Cabinets and Countertops
  • Christina Thompson - KanComm
  • Matthew DeYoung - 10-Spaces Consulting, Inc.
  • Pete Bretzlaff - Kankakee Jr. High School
  • Jennifer Curby Dole - Riverside Medical Center
  • Kent Wade - Kankakee Public Library
  • Tomika Talley - TCB Grocery Delivery Service
  • Sara Regnier - CSL Behring
  • Andrew Palmer - FEED Arts and Cultural Center
  • Lucinda Hurt - Northeastern Illinois Agency on Aging
  • Linh Williams - Kankakee Community College
  • Nick Bufford - Peoples Bank of Kankakee County
  • Jacob Lee - Hoekstra Transportation, LLC
  • Jami McElroy - McElroy Communications
  • Chris Scanlon - Scanlon Excavating & Concrete, Inc.
  • Dan Brough - Groskreutz, Abraham Eshleman & Gerretse, LLC
  • Paul Johnson - GatheringPoint Church
  • Josh Lundmark - LinkPoint Media, Inc.
  • Kelly Frey - Riverside Healthcare
  • Matthew Brooks - Gardan Management Solutions
  • Kristina Back - Biggby Coffee/Little Caesers Pizza
  • Scott Smith - First Trust Bank
  • Matthew McAllister - Riverside Medical Center
  • Jesse Erickson - Olivet Nazarene University-School of Engineering
  • Cory Norsworthy - Heartland Harvest
  • Brian McCauley - Kankakee Country Club
  • John Feterrer - LinkPoint Media, Inc.
  • Tiffany DeRocco - United Way
  • Aundrea Lollar - Nucor Steel
  • Erica Schultz - Riverside

2014 Winners

  • Trevor Alcorn - CSL Behring
  • Kyle Benoit - Riverside
  • Dan Billingsley - Heatwave & HoneyBaked Ham
  • Justin Caldwell - Riverside
  • Michael Costanza - Kankakee Public Library/FEED
  • Todd Creek - Dura-Tech Enterprises/Webfoot Designs
  • Mike Cripe - Whitmore Ace Hardware
  • Cierra Davis - KCC
  • Robert Davis - Gentlemens Choice
  • Abbey Ferenzi - Cornerstone Services, Inc.
  • Jamie Freedlund - Turnkey Environmental
  • Gary Freedlund - Mattea's Joy/Turnkey Environmental
  • Aaron Fuerst - Axcess Physical Therapy
  • Mike Gall - Piggush Engineering
  • Stacy Gall - City of Kankakee
  • Chad Kalecki - Crescent Bank & Trust
  • Amanda Lopez - Shapiro/The H.U.G. Organization
  • Ryan Magruder - Wells Fargo
  • Tim McGrath - tdm design
  • Edward J. Meier - National Bank of St. Anne
  • Adam Meyer - Meyer Development
  • Sarah Mickler - Presence St. Marys
  • Kim Piggush - KMP Coaching and Consulting
  • Neil Piggush - Piggush Engineering
  • Brian Prairie - Ravenspring Creative
  • Leanne Provost - McColly Bennett Real Estate
  • Melissa Regnier - Flip Flop Resale
  • Jim Rowe - Law Firm of Rowe & Associates
  • Rebecca Schatz - GSAEG
  • Natalie Seaton - Moon Cookie Gallery
  • Abigail Simeur - CSL Behring/FEED
  • Matt Smith - Gathering Point Church of the Nazarene
  • Densee Thompson - Kankakee Public Library
  • Rich Van Til - Van Til Chiropractic
  • Kati Vaughn - Kankakee Valley Park District
  • Danielle Walters - HomeStar Bank & Financial Services
  • Staci Wilken - Manteno Chamber of Commerce
  • Sarah Winkel - Bourbonnais Township Park District
  • Ronnie Wilcox - Kankakee High School
  • Bill Yohnka - City of Kankakee

2013 Winners

  • Lesley Hertz
  • Brent Wright
  • Andy Czako
  • Melissa Kahoun
  • Chad Miller
  • Mike O’Brien
  • Carolyn Mitchell
  • Nick Allen
  • Clayton Abbott
  • Kari Sargent
  • Keith Nugent
  • Scott Piggush
  • Scott Renville
  • Matt Nafzinger
  • Neely Provost
  • Chris Lazdins
  • Ashley Paluzzi
  • Joe Nugent
  • Suzanne Patel, DDS
  • Bryan Davis
  • Gene Ryan
  • George Giannakopoulus
  • Barry Bradford
  • Sam Jordan
  • Leah Freeman-Krause
  • Laura McElroy
  • Amy Kemp
  • Elizabeth Kubal
  • Kelly Tebo
  • Lupe Carroll
  • Tracey Noe
  • Allison Beasley
  • Esmeralda Elvir-Tellez
  • Justin Knight
  • Annabelle Veerapaneni, MD
  • Kimberly Hall
  • Robin Mroz
  • Danielle Dugan
  • Chad Campbell
  • Rosa Hernandez

2018 nominations are closed.